Jeśli planujesz karmić dziecko piersią, warto zaopatrzyć się w specjalną poduszkę do karmienia, ponieważ zapewnia komfort i stabilność maleństwu oraz mamie. Najpopularniejsze na rynku są poduszki typu rogal. Umożliwiają ułożenie dziecka w wielu pozycjach. Sprawdź, w jaki sposób należy używać poduszki do karmienia i dlaczego warto z niej korzystać.

Czym jest rogal do karmienia?

Rogal do karmienia to wygodna poduszka w kształcie litery C. Wyglądem przypomina rogalika – stąd jej niecodzienna nazwa. W niektórych kręgach potocznie zwana jest również fasolką. Taka poduszka ułatwia karmienie, zarówno piersią, jak i butelką. Można na niej ułożyć dziecko w dogodnej dla niego, stabilnej pozycji. Stanowi ona także doskonałe podparcie dla ramion matki, dzięki czemu pozwala na odciążenie jej nadwyrężonych mięśni karku, pleców. Od pierwszych chwil karmienia daje dziecku poczucie bliskości, miękkości i bezpieczeństwa. I co najważniejsze – ułatwia tatusiom przyjąć prawidłową i wygodną pozycję podczas karmienia butelką.

Rogala można używać nie tylko w okresie karmienia. W późniejszych etapach rozwoju dziecka poduszka pomoże mu utrzymać właściwą pozycję przy leżeniu, na brzuszku i podciąganiu się. Przydaje się też do nauki siadania – przy pierwszych próbach posłuży jak podpórka pełniąc funkcję ochronnego gniazdka. Sprawdzi się również, jako zabezpieczenie dla maluszka podczas leżenia. To bardzo praktyczny, wielofunkcyjny produkt, który przyda się na wielu etapach rozwoju dziecka.

mama karmienie dziecka poduszka

W jaki sposób używa się poduszki do karmienia?

Rogal do karmienia jest bardzo łatwy w użyciu, nie wymaga nadzwyczajnych umiejętności ani żadnych skomplikowanych procedur. Wystarczy położyć go na kolanach wewnętrzną częścią w stronę brzucha, tak aby obejmował talię. Następnie należy ułożyć na nim dziecko w wygodnej pozycji i przystawić dziecko do piersi, tak, aby umożliwić mu swobodne ssanie piersi. Noworodkowi przyda się dodatkowe podparcie w postaci zgiętej ręki matki. Starsze dziecko można położyć bezpośrednio na rogalu bez obaw, że się z niego zsunie. Dla bezpieczeństwa można również lekko objąć niemowlę ręką. Taka poduszka i pozycja zagwarantuje mu niezbędną asekurację.

Dlaczego warto korzystać z rogala podczas karmienia?

Poduszka do karmienia w kształcie rogala, to wielofunkcyjna poduszka o ergonomicznym kształcie. To świetne rozwiązanie dla każdej świeżo upieczonej mamy, niezależnie od tego czy karmi piersią czy butelką. Jego podstawową funkcją jest zapewnienie komfortu w trakcie karmienia i w tej roli sprawdza się doskonale. Pozwala uniknąć bólu kręgosłupa spowodowanego przyjmowaniem nieprawidłowej pozycji. Dodatkowo przynosi ulgę zmęczonym ramionom, zmniejsza napięcie mięśni szyi i karku, czyli sprawia, że karmiąca mama jest zrelaksowana. Stres hamuje wydzielanie mleka i zmniejsza jego objętość. I odwrotnie, do wytworzenia odpowiedniego odruchu wypływu mleka potrzebne jest fizyczne odprężenie. Im kobieta czuje większy komfort, tym bardziej jest zrelaksowana i tym łatwiej oraz dłużej będzie płynąć mleko.

Dzięki zastosowaniu poduszki do karmienia można przyjąć wygodną i komfortową pozycję dla osoby karmiącej. Dodatkowo poduszka ma tę zaletę, że minimalizuje ryzyko wystąpienia kolek i infekcji u maluszka oraz bólu brodawek i ich zmacerowania u mamy. Poduszka do karmienia pozwala prawidłowo przystawić niemowlę do piersi, a nie odwrotnie. Nigdy nie przystawiamy piersi do dziecka!

niemowle poduszka karmienie

Jak wybrać prawidłową poduszkę do karmienia typu rogal?

Wybierając rogal do karmienia należy zwrócić uwagę na to, czy ma odpowiednio wyprofilowane brzegi, od tego bowiem zależy czy będzie dobrze przylegać do ciała. Ważne są też materiały, z jakich poduszka została wykonana – muszą być one miękkie, przyjemne w dotyku, łatwe w czyszczeniu i oczywiście atestowane. Najlepiej wybrać naturalne tkaniny zamiast tanich syntetyków, są bezpieczniejsze, bardziej przewiewne i antyalergiczne. Zwróć też uwagę na rozmiar rogala, jego kształt oraz poziom twardości. Powinien być idealnie dopasowany do naszych potrzeb i preferencji. Tylko wtedy zagwarantuje mamie maksimum komfortu i wygody.

Sprawdź nasze poduszki do karmienia Bellochi!

0