Jesteś w ciąży i nie wyobrażasz sobie poranka bez filiżanki kawy, ale masz obawy, że kofeina może zaszkodzić maleństwu? Czy dla bezpieczeństwa należy z niej całkowicie zrezygnować? Dowiedz się, czy kawa w ciąży jest zakazana oraz jaki wpływ ma kofeina na rozwijające się dziecko.

„Śmiech kobiety, zapach dziecka, przyrządzanie kawy – oto różne smaki
i zapachy miłości.”

Anthony Capella, Ulotny urok kawy

Czy w czasie ciąży można pić kawę?

Mamy, które przed zajściem w ciążę były „uzależnione” od kawy, często stają przed poważnym dylematem – pić ją nadal czy dopisać do listy rzeczy zakazanych? Szczególnie, gdy ciążowy brzuszek jest już wyraźnie zarysowany,
a życzliwi znajomi (lub nieznajomi) strofują przyszłą Mamę: „A co to? Kawa?! Wiesz, że to niezdrowe dla dziecka?”

Jeśli piłaś kawę na długo przed zajściem w ciążę, a poranne americano było elementem Twojej codziennej porannej rutyny, to dlaczego miałabyś całkowicie zrezygnować z tej przyjemności? W rozsądnych ilościach kawa w ciąży nie powinna zaszkodzić.

Jaka jest maksymalna dawka kofeiny w ciąży?

Bezpieczna, maksymalna dawka kofeiny w ciąży to 200-300 mg na dobę. Oznacza to, że dzienne spożycie tego aromatycznego napoju trzeba ograniczyć do 2 filiżanek maksymalnie. Kawę najlepiej uzupełnić mlekiem. Jeśli masz nietolerancję laktozy albo zwyczajnie unikasz mleka krowiego, możesz je zastąpić napojami roślinnymi np. mlekiem owsianym, ryżowym czy sojowym.

Czy kawa bezkofeinowa jest odpowiednia dla kobiet w ciąży?

Jeśli do tej pory picie kawy bezkofeinowej wydawało Ci się abstrakcyjne, zabawne, a może nawet głupie, warto się przełamać i rozważyć jej spróbowanie. #TEAMBellochi podjął wyzwanie i poleca ją gorąco! Kawa bezkofeinowa serwowana w kawiarnianych sieciówkach nie ustępuje w smaku tej prawdziwej z kofeiną. Tak naprawdę wszystko jest kwestią działania naszej podświadomości. Odpowiednio nastrojone, nawet po kawie bez kofeiny, możemy poczuć przypływ energii.

W jakich produktach spożywczych i napojach znajduje się kofeina?

Kofeina w różnych stężeniach i dawkach występuje w wielu popularnych napojach. Dlatego jeśli pozwalamy sobie na filiżankę dobrej kawy, to raczej unikajmy tego dnia coli. W ciąży nawet lepiej całkowicie wyeliminować ją z diety ze względu na szkodliwy skład i działanie. To samo dotyczy napojów energetycznych i czarnej herbaty, która w przeliczeniu na jedną filiżankę zawiera tyle samo kofeiny, co filiżanka kawy zaparzonej z mielonych ziaren. I jeszcze jedna zła wiadomość – kofeina znajduje się również w czekoladzie, zarówno tej w tabliczkach, jak i w formie płynnej.

Wracając do umiaru – jak w każdej kwestii i tutaj jest on sprawą kluczową. Jako przyszła mama chcesz dla swojego dziecka jak najlepiej i musisz uważać na was oboje. Dlatego jeśli nie chcesz sobie odmawiać wszystkiego, pozwól sobie na pewne grzeszki i przyjemności – ale rób wszystko z głową!

Kobieta w ciazy robi kawe

Czy spożywanie kofeiny w ciąży jest niebezpieczne?

Jeśli przesadzisz ze spożywaniem kofeiny w okresie ciąży, możesz poważnie zaszkodzić sobie oraz maleństwu. Nie można zapominać, że w procesach metabolicznych kofeina i produkty jej przemiany przenikają do łożyska, a stamtąd do płodu.

Podczas ciąży proces metabolizowania i usuwania kofeiny z organizmu jest dłuższy. Oznacza to, że płód przez stosunkowo długi czas narażony jest na jej działanie. Przeprowadzone do tej pory badania naukowe nie wykazały bezpośredniego wpływu kofeiny na rozwój płodu ani jej związku z powstawaniem u dzieci wad wrodzonych. Nie udowodniono również jej wpływu na poronienia. Jednak powszechnie przyjmuje się, że nadmierne przyswajanie kofeiny w ciąży może nie tylko mieć niekorzystny wpływ na rozwijającego się w naszym brzuszku malucha. Między innymi może powodować niską wagę urodzeniową, ale również spowodować poronienie lub przedwczesny poród.

Nie udało się precyzyjnie wyjaśnić i udowodnić, na czym dokładnie polega negatywne oddziaływanie kawy na płód. Wiadomo jednak, że kofeina w nadmiernych ilościach podnosi ciśnienie, odwadnia, niekorzystnie wpływa na układ nerwowy i pokarmowy. Może podrażniać żołądek, wywoływać mdłości oraz zgagę. Dodatkowo wypłukuje z naszego organizmu magnez i wapń, co dla kobiet ciężarnych jest bardzo niekorzystne. W ciąży stężenie wapnia u kobiet znacznie maleje, a więc jego dodatkowe ubytki mogą skutkować poważnymi konsekwencjami niedoboru tego pierwiastka. Jest jeszcze jeden argument przemawiający za ograniczeniem spożycia kawy w ciąży. Udowodniono związek pomiędzy zbyt dużą ilością przyswajanej kofeiny, a upośledzeniem wchłaniania żelaza z pożywienia. To może zwiększać ryzyko pojawienia się anemii.

Drogie Mamy. Skoro już znamy potencjalne skutki przesadzania z kawą w ciąży, możemy jedynie życzyć Wam miłych chwil z poranną filiżanką kawy. Tylko zapomnijcie o tak zwanych „siekierach” i kostką lub dwiema pysznej czekolady! Nadal wszystko Wam wolno, tylko w rozsądnym umiarze.

Dbajcie o siebie! Buziaki!

0