Czy są wśród Was fanki serialu “Przyjaciele”? Jeśli tak, to pamiętacie pewnie scenę, w której Ross nie może się zdobyć na mówienie do brzucha swojej byłej żony, Carol, która spodziewa się ich wspólnego dziecka. Uważa, że to głupie i niedorzeczne. Pamiętajmy, że akcja serialu to lata 90., kiedy świadomość i wiedza mężczyzn na temat ciąży i rozwoju prenatalnego dziecka była znacznie mniejsza niż obecnie. Ross mobilizuje się do działania dopiero wtedy, gdy Susan, nowa partnerka Carol, oznajmia, że ona sama codziennie dużo czasu poświęca na rozmowy z brzuszkiem. Liczy na to, że w ten sposób Maluszek pozna jej głos i że dzięki temu wytworzy się między nimi wyjątkowa więź. Zazdrość o Susan przekonuje Rossa o tym, jak ważne jest, by mówić i śpiewać do brzuszka – i zaczyna, choć początkowo nieporadnie, komunikować się ze swoim nienarodzonym dzieckiem, śpiewając mu komiczne piosenki o dinozaurach i skomplikowanych relacjach damsko-męskich i nie tylko 😉

Dziś wiemy na pewno, że w brzuchu Mamy nie panuje cisza. To wpływa na ciągłą stymulację zmysłu słuchu płodu. Wykształca się on mniej więcej w 20. tygodniu ciąży – właśnie wtedy zaczyna funkcjonować ośrodek nerwowy, odpowiadający za słuch. Maluch słyszy dźwięki dobiegające z Twojego organizmu: bicie serca, szum przepływającej krwi, Twój oddech, a także odgłosy ze świata zewnętrznego, przytłumione przez wody płodowe. Największą radość sprawia mu słuchanie bicia Twojego serca – jego rytm jest stały i działa uspokajająco. Maluszek zdąży go przez parę miesięcy dobrze poznać i zapamiętać. To jeden z powodów, dla którego po narodzeniu tak chętnie będzie się w Ciebie wtulał.

Kiedy dziecko w brzuchu matki zaczyna rozpoznawać jej głos?

Według naukowców od połowy ciąży. Możesz być więc pewna, że przed 5. miesiącem zacznie rozróżniać brzmienie Twojego głosu od innych dźwięków.  Uwielbia, gdy ton Twego głosu jest ciepły i spokojny. Jeśli nie jesteś fanką siebie w wydaniu śpiewającym, nie przejmuj się tym ani trochę. Możesz być pewna, że Twoje maleństwo nie będzie wobec niego krytyczne. Gdy śpiewasz do brzuszka, maluch staje się bardziej aktywny ruchowo, odpowiadając kopnięciami i fikołkami. Śpiewanie maluszkowi po narodzeniu może być za to powodem jego pierwszego, świadomego uśmiechu, który pojawia się zazwyczaj między szóstym a ósmym tygodniem życia. Poza tym dzięki temu uczymy dziecko prostych sylab i oswajamy je z językiem.

Od 6. miesiąca ciąży dziecko w brzuchu słyszy i rozpoznaje, że ktoś z Tobą rozmawia. Oczywiście nie rozumie, o czym mówicie, jednak doskonale potrafi rozróżnić tembr głosu, nastrój rozmowy. Ostatnie badania francuskich naukowców opublikowane na łamach „Proceedings of the National Academy of Sciences” pokazują, że już w 28. tygodniu ciąży dziecko jest w stanie odróżnić głos męski i kobiecy, a nawet proste sylaby takie jak „ba” czy „ga”. Jeśli Tata często rozmawia z dzieckiem, na jego głos maluch również zareaguje po urodzeniu.

sluchanie muzyki w ciazy

Czy w ciąży warto czytać nienarodzonemu dziecku książki i puszczać muzykę?

Słuchanie muzyki jest równie ważne – spokojne, relaksujące melodie odprężą nie tylko Ciebie, ale też wpłyną pozytywnie na Twoje Maleństwo. Jeśli lubisz muzykę poważną, możesz posłuchać Bacha czy Mozarta, ale jeśli nie przepadasz za klasyką, nie zmuszaj się do jej słuchania – najnowsze badania obaliły teorię istnienia “efektu Mozarta”. Może lepiej włączyć po prostu płytę, którą lubisz. Gdy ty będziesz szczęśliwa i zrelaksowana, bo dany kawałek przywoła u Ciebie dobre wspomnienia, Twoje dziecko także się odpręży.

Oprócz śpiewania i “wspólnego” słuchania muzyki, możesz również czytać lub opowiadać bajki. Jeśli tylko masz na to ochotę, rób to śmiało przez całą ciążę, ale najważniejszy jest właśnie ostatni trymestr, kiedy Maleństwo ma już zdolność rozpoznawania Twojego głosu. Mów do swojego dziecka tak, jakby było cały czas tuż obok Ciebie. Dzięki temu maluch nie tylko się uspokoi i odpręży. Udowodniono również, że czytanie dziecku na etapie rozwoju prenatalnego pomaga mu w zapamiętywaniu charakterystycznych cechy języka, jego rytmu. To dlatego po urodzeniu dzieci potrafią odróżniać język ojczysty od obcego.

Bądź więc w stałym kontakcie z brzuszkiem i zachęcaj swojego Partnera, by robił to samo! Oprócz bodźców słuchowych ważne (niektórzy uważają, że nawet ważniejsze) są także te dotykowe – o roli haptonomii w rozwoju płodu przeczytasz w kolejnym artykule.

0