Spokojny sen to jedna z podstawowych potrzeb dziecka. W czasie snu organizm malucha się regeneruje, odpoczywa a także przetwarza to, czego nauczył się w ciągu dnia. Jak zapewnić dziecku spokojny odpoczynek? Podpowiadamy.

Noworodek potrzebuje między 16 a 20 godzin snu na dobę, niemowlę trzymiesięczne – około 15, półroczne – około 14. Każde dziecko, tak jak i dorosły, ma swoje indywidualne potrzeby, jednak bez odpowiedniej ilości spokojnego snu nikt nie jest w stanie dobrze funkcjonować.

1. Zapewnij dziecku komfort

Aby Twoje dziecko dobrze odpoczęło, potrzebuje wygodnego miejsca do spania. Nie ma jednej dobrej odpowiedzi czy dziecko powinno spać z rodzicami czy osobno. Tu wiele zależy od osobistych przekonań mamy. Bez względu na to jednak czy maluszek od początku śpi sam, czy z rodzicami, musi mieć zapewnioną wygodę.

Materac do spania dla niemowlaka nie może być ani zbyt miękki ani zbyt twardy. Małe dziecko nie powinno spać na poduszce, powinno być ułożone płasko. Warto zadbać o dobrej jakości pościel, która oddycha i jest wykonana z naturalnych materiałów.

Ogromnie ważne jest, w czym dziecko śpi i czym jest przykryte. Maluchy potrafią się wykopywać spod kołdry, a to powoduje, że zaczyna im być chłodno i wybudzają się. Dla takiego ruchliwego maluszka dobrym rozwiązaniem będzie śpiwór, świetnie zastąpi tradycyjną kołderkę. Podczas zakupu sprawdź, czy śpiworek daje się łatwo rozpiąć, tak, by można było zmienić dziecku pieluchę bez wybudzania go. W cieplejsze dni maluszkowi wystarczy kocyk, na przykład bambusowy,ma właściwości termoizolacyjne, antyalergiczne i antybakteryjne.

Nowoczesnym rozwiązaniem są kokony, które można stosować i w łóżku rodziców, i w łóżku dziecka. Kokon jest świetny na wyjazdy i wszędzie tam, gdzie chcesz położyć maluszka na drzemkę w ciągu dnia i mieć pewność, że nie sturla się np. z kanapy.

Na drzemkę dobrze sprawdzi się też rożek, który ciasno otula maluszka, dzięki czemu czuje się on bezpiecznie, jak w brzuchu mamy.

 

2. Zadbaj o odpowiednią temperaturę i stan powietrza

Przed snem koniecznie wywietrz pokój, w którym śpi dziecko. Zrób to również w zimie, wtedy jednak odczekaj trochę, zanim położysz w nim dziecko, szczególnie jeśli jest tuż po kąpieli. W pokoju powinna panować temperatura 18-20 stopni Celsjusza.

W zimie warto zadbać o odpowiednie nawilżenie powietrza, które wysuszają kaloryfery. Jeśli nie masz nawilżacza, rozwieś mokre ręczniki na grzejnikach. Suche powietrze może powodować trudności w oddychaniu, kaszel i katar, co stanie się przyczyną wybudzania dziecka.

3. Pilnuj rytmu dnia

Dzieci potrzebują bezpieczeństwa. Jednym ze sposobów na to jest utrzymywanie pewnego, stałego rytmu dnia. Jeśli dziecko wie mniej więcej co się wydarzy w ciągu dnia jest spokojniejsze. Poza tym jego organizm przyzwyczaja się do tego, że teraz jest czas na szalone zabawy, teraz na jedzenie a teraz na spanie i uczy się samoregulacji.

Postaraj się, by Twoje dziecko odbywało spacery, jadło posiłki i miało drzemki w określonych porach. To na pewno pomoże mu wieczorem pójść spać.

4. Pamiętaj o sile rytuałów

Przed snem zadbaj o to, by maluch najadł się, wykąpał, zmień mu pieluszkę. Jeśli karmisz piersią – nakarm go tuż przed położeniem się. Końcówka dnia powinna dziecku pomóc wyciszyć się. Znajdźcie sposoby na miły wieczór i każdego dnia róbcie mniej więcej to samo. Niech to będzie czytanie książeczki, opowiadanie bajek albo wspólne śpiewanie kołysanek.

5. Ogranicz liczbę bodźców

Dziecko ma bardzo wrażliwy układ nerwowy. Zbyt dużo wrażeń w ciągu dnia może doprowadzić do tego, że wieczorem maluch może być niespokojny, rozdrażniony, zmęczony a jednocześnie może mieć kłopoty z zaśnięciem.

Jeśli widzisz, że tak jest w przypadku Twojego dziecka, ogranicz mu liczbę bodźców w ciągu dnia. Jeśli chce Was odwiedzić rodzina to umów się z nimi na krótką wizytę i nie zapraszaj wszystkich naraz. Nie pozwalaj niemowlakowi oglądać bajek, a jeśli jest już wystarczająco duży na ekran komputera czy telewizora – dozuj mu tę przyjemność. Nie oglądajcie bajek przed snem. To zbyt pobudzające. Wtedy jest czas na czytanie, słuchanie muzyki i wyciszenie.

Na to, czy dziecko dobrze śpi, składa się wiele rzeczy. Warto rozpoznać potrzeby swojego malucha i zapewnić mu optymalne warunki do odpoczynku. Wyspany maluszek lepiej funkcjonuje w ciągu dnia i lepiej się rozwija. Słodkich snów!

0